Florystyka i ciekawe kompozycje wielkanocne z kwiatów

Na wielkanocnym stole, obok pysznych potraw i odświętnego obrusa nie może zabraknąć także bukietu świeżych, wiosennych kwiatów. Dodatkowo, jeśli posiadamy nienaganny zmysł estetyczny i trochę wyobraźni, samodzielnie możemy wykonać kompozycję kwiatową, która z pewnością ożywi wnętrze i wniesie do niego powiew zbliżającej się wielkimi krokami wiosny.

Większość kompozycji florystycznych, które ustawia się na wielkanocnych stołach, aranżowane są w tradycyjnych koszyczkach lub dekoracyjnych wazach i wazonikach. Od nas samych zależy, jaki bukiet postawimy na stole i jak go przyozdobimy. Równie dobrze możemy bowiem udekorować koszyczek, jak i zainspirować się kompozycjami tworzonymi na świecznikach czy drucianych stelażach, które wieszać możemy na drzwiach wejściowych mieszkania.

Niezależnie jednak od formy wielkanocnego stroika, będą nam potrzebne następujące materiały – przede wszystkim cięte lub doniczkowe kwiaty, takie jak narcyzy, hiacynty czy żonkile. Dobrym rozwiązaniem jest także wplecenie w bukiet gałązek z rozwiniętymi baziami lub listków zielonego bukszpanu. Jeśli planujemy zaaranżować stroik w podstawce lub specjalnym naczyniu, konieczna może okazać się również florystyczna gąbka, w którą powbijamy poszczególne gałązki.

Jeśli planujemy stworzenie kompozycji w przezroczystym wazonie lub flakoniku, możemy dodatkowo ozdobić go barwnymi kuleczkami, kamyczkami bądź kolorowym szkłem. W kwiaciarniach dostać można niemalże wszystkie odcienie takich wiążących wodę akcesoriów, dlatego śmiało możemy tutaj eksperymentować z wiosennymi kolorami, najlepiej z żółtym, zielonym i pomarańczowym.

Wielkanocny bukiecik możemy także wyposażyć w malowane ręcznie pisanki (na przykład przytwierdzone do cienkich patyczków), czy ozdoby wykonane z papieru bądź kolorowej bibuły. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie w wiązance kilku barwnych, cieniutkich wstążeczek lub niteczek, używanych do tworzenia kompozycji florystycznych. Do całej kompozycji możemy dodać także fantazyjnie poskręcane gałązki wierzbowe lub giętką wiklinę, z której uformować możemy chociażby malutkie pisanki, przewiązane kolorową wstążeczka. Świeże kwiaty doskonale będą wyglądały połączone z tak tradycyjnymi świątecznymi elementami, jak choćby rzeżucha.

Widzimy zatem wyraźnie, iż dobór materiałów oraz sam kształt kompozycji kwiatowej przygotowywanej na okazję Świąt Wielkiej Nocy może być bardzo prosty lub finezyjny. Od nas samych bowiem zależy jak zaaranżujemy kwiaty i papierowe elementy w jedną, nietuzinkową i piękną całość.