Bez wątpienia jednymi z bardziej znanych, wszędobylskich w okresie świąt wielkanocnych elementami dekoracyjnymi są tradycyjne zajączki, baranki i kurczaczki. Znaleźć możne je niemalże w każdym stroiki, a wykonywane są z najróżniejszych materiałów.
Wielkanocne kurczaki, zajączki czy baranki można dostać w każdym sklepie tuż przed świętami. Jednakże można wykonać je również samodzielnie lub z udziałem całej rodziny i dzieci, z najróżniejszych materiałów, często będących „pod ręką” w każdym polskim domu. Przykładowo, ozdoby takie można zrobić z bibuły, papieru, masy solnej, makaronu czy zielonych, wiosennych gałązek. Jak jednak się do tego zabrać?
Na początek należy wykonać projekt i stelaż takiej wielkanocnej dekoracji. Możemy zrobić to za pomocą giętkiego drutu czy też elastycznych wierzbowych lub wiklinowych witek. Całość możemy obsiać rzeżuchą, okleić kolorową bibułą lub różnokształtnym, surowym makaronem, który następnie pomalujemy na różne odcienie przy pomocy gęstych farb plakatowych. Możemy również doklejać do takich dekoracji elementy z piór, waty czy barwnych wstążeczek; dobór materiałów zależy już całkowicie od naszej wyobraźni i wielkanocnych inspiracji.
W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju świąteczne dekoracje wykonywane z makaronu. Różne kształty tego obecnego w każdym domu produkty, pozwalają na stworzenia małych dzieł sztuki. Wystarczy jedynie dobry pomysł i chwila wolnego czasu. Sklejone mocnym, gorącym klejem elementy, możemy wzbogacać o wierzbowe gałązki, kawałki zielonego bukszpanu czy rozwinięte bazie. Co więcej, makaron możemy dokładnie pomalować farbą, najlepiej w sprayu, który wniknie we wszystkie ciasne zakamarki. Do wykończenia możemy użyć także cienkiego pędzelka, którym namalujemy zajączkowi czy kurczaczkowi oczy.
Samodzielnie wykonane wielkanocne dekoracje możemy umieścić zarówno na świątecznym stole, w otoczeniu posianej, zielonej rzeżuchy czy ręcznie malowanych pisanek i wydmuszek. Równie dobrze, ozdobę taką ustawić możemy w innym reprezentacyjnym miejscu naszego mieszkania, na przykład na oknie. Śmiało możemy wykonać również wieniec czy girlandę, którą będziemy mogli zawiesić na drzwiach wejściowych.
Pamiętajmy, aby wszystkie okolicznościowe stroiki malować na kolory odpowiadające wiośnie, najlepiej odcienie żółtego, zielonego i pomarańczu. Z pewnością wniosą one do mieszkania atmosferę Świąt Wielkiej Nocy oraz powiew wiosennej świeżości.