Oryginalne dekoracje na okna i drzwi

Z okazji Świąt Wielkanocnych nasze domy i mieszkania obfitują w różnorodne, niekiedy bardzo pomysłowe i fantazyjne dekoracje. Dominują wśród nich tradycyjne zajączki, kurczaczki i baranki, ale również żywe kwiaty i zielone, wierzbowe gałązki.

Stroiki świąteczne możemy umieszczać w bardzo różnych częściach mieszkania. Bez wątpienia, najczęściej zwykło się je ustawiać na odświętnie przygotowanym stole, w oknach lub na drzwiach wejściowych. Każda taka  forma dekoracji może być swego rodzaju małym dziełem sztuki. Co ważne, nie wymaga od nas wcale wielkich umiejętności i zdolności plastycznych,. Wystarczy nieco wyobraźni i chwila wolnego czasu, aby wyczarować samodzielnie lub z pomocą dzieci nietuzinkowy, piękny stroik, który zawiesimy na drzwiach lub ustawimy na oknie.

Aby przygotować stojący lub wiszący stroik, należy uprzednio wykonać solidną podstawę, na przykład z zaplatanych w kształt okręgu wierzbowych lub wiklinowych witek. Połączyć można je ze sobą za pomocą mocnego, najlepiej gorącego kleju, sztywnej wstążki lub wytrzymałego sznurka. Rozmiary takich dekoracji mogą znacznie różnić się między sobą, zależnie od naszych możliwości i upodobań.

Podstawę stroika możemy równie dobrze wykonać z gęstej masy solnej (robionej z soli, mąki pszennej i wody) lub… z makaronu. Surowy produkt doskonale nadaje się do sklejania na gorąco, ponadto jest bardzo trwały, sztywny i pozwala na dowolne malowanie każdego elementu. Do przygotowanego wcześniej stelaża możemy teraz dowolnie doklejać inne elementy, na przykład tradycyjną, kolorową bibułę czy małe ozdoby z papieru (klasyczne i proste do wykonanie origami). Dobrym rozwiązaniem jest też wplecenie w wiszący stroik zielonych gałązek bukszpanu, rozwiniętych puchatych bazi czy elastycznych pędów wiklinowych. Te ostatnie możemy ponadto dowolnie wyginać, tworząc typowe dla świąt wielkanocnych formy, jak chociażby tradycyjne pisanki czy zajączki.

Do wiszącego na drzwiach stroika możemy także dodać kolorowe piórka (lub wykonać z nich małe kurczaczki), watę uformowaną na kształt zajączków czy też barwne wstążeczki. Dobrze sprawdzi się tutaj również mech oraz fantazyjnie poskręcane pędy (najlepiej wierzbowe). Całość możemy przewiązać dużą, ozdobną kokardą i w ten sposób przyozdobić na przykład kołatkę.

Na oknie z kolei ustawić możemy wiosenne kwiaty doniczkowe, takie jak hiacynty, żonkile lub narcyzy. Wspaniały efekt uzyskamy, jeśli cięte kwiaty wstawimy do przezroczystego flakonu czy wazonu i dosypiemy do wody kilkanaście kolorowych kuleczek, kamyczków bądź fragmentów barwionego szkła, które nie tylko świetnie zatrzyma wodę, ale również wprowadzi do naszego mieszkania element wiosennej świeżości.