Wielkanocny stroik możemy wykonać niemalże z każdego materiału, jaki znajdziemy „pod ręką”. Mogą to być materiały naturalne jak i tworzywa sztuczne. Najważniejsze jednak to to, aby z dostępnych elementów stworzyć ciekawą, estetyczną i przede wszystkim – bardzo wiosenną kompozycję.
Bardzo popularnym materiałem do wykonywania prostych ozdób, stroików czy wielkanocnych palm jest klasyczna bibuła. Można kupić ją w każdym sklepie papierniczym za dosłownie kilkadziesiąt groszy ca sporej wielkości rulon. Co więcej, bibuła dostępna jest niemalże w każdej wersji kolorystycznej, zatem śmiało możemy tutaj łączyć soczyste barwy, nadające naszym ozdobom wiosennego charakteru.
Najłatwiej wielkanocny stroik wykonać na podstawie z drutu lub drewna. W tym celu możemy drucik lub wiklinowe czy wierzbowe gałązki zapleść w okrąg. Na końcach możemy je związać mocnym sznurkiem lub złączyć za pomocą gorącego kleju. Na taki stelaż możemy nałożyć zielone gałązki, mech lub bazie. Do środka stroika możemy wetknąć kilka ręcznie malowanych pisanek lub kurczaczków, z kolei z bibuły możemy uformować kwiatuszki. W tym celu ucinamy szeroki kawałek bibuły i łączymy go w jednym punkcie, na przykład mocując do patyczka. Zewnętrzne krawędzie wywijamy na zewnątrz tak, aby przypominały rozwijające się płatki kwiatów.
Ozdoby z bibuły możemy także wetknąć w specjalną gąbkę, która dodatkowo posiada właściwości higroskopijne. Jeśli podlejemy ją delikatnie wodą, będziemy mogli zasiać na powierzchni rzeżuchę, lub wetknąć w kompozycję żywe rośliny, jak na przykład bukszpan, żonkile czy narcyzy. Pojemnik czy wazonik możemy w takim wypadku ozdobić wstążeczkami z bibuły, którą dodatkowo można pozwijać i poskręcać w pomysłowe girlandy.
Kolorową bibułą możemy również ozdobić… pisanki. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie papierowych jajek, które oczywiście mogą być znacznie większe od kurzych, mamy bardzo szerokie pole do popisu jeśli chodzi o zapełnienie powierzchni dekoracjami i ozdobami. Całość można okleić jednym kolorem bibuły i ponaklejać wzory na przykład w formie mozaiki. Śmiało można także pokusić się o wykonanie z bibuły kurpiowskiej wycinanki, którą za pomocą dobrego kleju naniesiemy na powierzchnię naszej sztucznej pisanki. Jeśli dodamy do niej jeszcze kilka piórek czy koralików, z pewnością zachwyci ona wszystkich naszych świątecznych gości.