Nie ulega wątpliwości, iż ręcznie robione stroiki i ozdoby wielkanocne często okazują się małymi dziełami sztuki. Śmiało możemy wykonać je wspólnie z rodziną i dziećmi, nie tylko pozwalając im na pracę twórczą, ale także na przygotowanie świątecznego wystroju mieszkania.
Rodzajów świątecznych stroików jest całe mnóstwo. Od nas zależy, jaki wykonamy, ponieważ możemy pokusić się zarówno o ozdobę na drzwi, stojący na stole stroik czy udekorowanie koszyczka ze święconką. Również w kwestii doboru materiałów mamy znaczną dowolność, ponieważ możemy wykonywać ozdoby z gałązek, bibuły, papieru, czy nawet malowanego makaronu. Aby wykonać ozdobny stroiczek wystarczy jedynie trochę wyobraźni i chwila wolnego czasu, a z pewnością stworzymy piękną i unikalną dekorację.
Niezależnie od tego, jaki stroik chcemy przygotować, potrzebne nam będzie albo odpowiednie naczynie, podstawka lub stelaż, na którym umieścimy kolejne elementy. na stojące stroiki można użyć kawałka giętkiego drutu lub elastycznych gałązek wierzbowych bądź wikliny. Podstawę możemy uformować przykładowo w okrąg, związują końce mocnym sznurkiem. Za pomocą gorącego kleju możemy przytwierdzić elementy z różnokształtnego makaronu, tworząc w ten sposób wielkanocnego kurczaczka, baranka lub zajączka. Przygotowaną z makaronu przestrzenną formę, możemy następnie pomalować farbami plakatowymi i ozdobić koralikami, które najlepiej wstawić w miejsce oczu zwierzątka. Dobrym rozwiązaniem jest także dodanie kilku małych, kolorowych piórek bądź barwionej waty, imitującej chociażby futerko zajączka.
Do zrobienia świątecznego stroika przydadzą się także zielone gałązki i kolorowa bibuła. Możemy w tym celu użyć bukszpanu lub rozwiniętych bazi. Jeśli wetkniemy je na przykład z gazę z zasianą rzeżuchą, możemy udekorować kompozycję kwiatami z papieru (w formie tradycyjnego origami) lub bibuły. Decydując się na wykonanie stroika z naturalnych materiałów, możemy także wykorzystać zielony mech lub korę.
Wiszące czy stojące stroiki możemy dodatkowo wykończyć przy pomocy różnobarwnych wstążeczek. Nie możemy również zapominać o tradycyjnych pisankach. Możemy chociażby zrobić stroik w formie papierowego jajka, które następnie pomalujemy w fantazyjne wzory. Papierową formę możemy przygotować na baloniku, po zaschnięciu kleju przebijając go i pozostawiając samą „skorupkę”. Niekiedy spotkać można się również z ozdobami wykonanymi na szydełku. Bardzo często takie elementy wykonuje się bezpośrednio na wydmuszkach jaj. Włóczkę czy kordonek możemy dodatkowo namoczyć w krochmalu, dzięki czemu będzie sztywny.