Kolorowy stroik na stół wielkanocny

W wielu polskich domach, na wielkanocnych stołach pojawiają się nie tylko odświętne obrusy i serwetki, ale również ręcznie robione, dekoracyjne stroiki. Samodzielne wykonanie takich ozdób nie wymaga wcale wielkiego doświadczenia ani zdolności plastycznych. Wystarczy oryginalny pomysł i trochę cierpliwości.

Ciekawy, wielkanocny stroik na stół możemy wykonać chociażby z bukietu wiosennych kwiatów, takich jak żonkile, narcyzy czy hiacynty. Umieszczone w dekoracyjnym wazonie i ozdobione elementami z papieru lub bibuły wprowadzą do mieszkania powiew zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Zamiast kwiatów, możemy również użyć gałązek ze świeżo rozwiniętymi listkami lub baziami.

Na wielkanocnych stołach bardzo często pojawia się również tradycyjna rzeżucha. Aby wyrosła na Niedzielę Wielkanocną, już w środę lub czwartek powinniśmy przygotować podstawkę, zalać ją wodą i ułożyć na niej warstwę waty lub gazy. Na taki podkład wysypujemy torebkę nasion, które bardzo szybko zaczynają kiełkować, zatem powinny wyrosnąć do wysokości kilku centymetrów. Stojąca na stole rzeżucha, może okazać się nie tylko ciekawą ozdobą, ale także… dekoracją dla wielkanocnych jajek czy sałatek.

Rzeżucha okazuje się być zatem bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Możemy zasiać ją nie tylko na płaskiej podstawce, ale na przykład, na wykonanym uprzednio wielkanocnym zajączku. Jeśli zrobimy go z waty umocowanej na przykład na giętkim drucie i obsiejemy rzeżuchą, nasz zajączek będzie miał podczas świąt śliczne, zielone futerko. Co więcej, obok takiego dekoracyjnego zwierzątka możemy ułożyć tez kilka kolorowych, ręcznie zdobionych pisanek.

Oryginalnym pomysłem na stroik jest także ciekawe ozdobienie zwykłego świecznika. Możemy pod nim ustawić podstawkę z gąbką, w którą wbijemy zielone gałązki lub kwiaty. Nóżkę świecznika możemy dodatkowo opleść kolorowymi wstążeczkami, dołożyć kilka piórek i wycięte z papieru kurczaczki czy baranki.

Na świątecznym stole ustawić możemy oczywiście stroik w formie tradycyjnego koszyczka z pisankami i święconką. Możemy wykonać go z wikliny lub wierzbowych, giętkich gałązek, przewiązując kokardą. Wewnątrz możemy położyć delikatną, szydełkowaną serwetkę i ozdobić zielonymi listkami bukszpanu, lub kwiatuszkami wykonanymi z cienkiej bibuły. Z takiego koszyczka mogą dodatkowo wystawać suszone lub świeże kwiaty oraz dekoracyjne trawy, używane często przy tworzeniu oryginalnych kompozycji florystycznych.