Tani stroik na Wielkanoc z makaronu

W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju ozdoby świąteczne wykonywane… z makaronu. Skleja się go za pomocą gorącego kleju, powodując powstawanie nietuzinkowych kompozycji, które dodatkowo można pięknie malować na rozmaite kolory.

Na okazję Wielkiej Nocy możemy wykonać z makaronu malutki, delikatny stroik, który umieścimy na przykład na stole. Z pewnością świetnie dopełni on całej kompozycji świątecznego wystroju, co więcej, zachwyci swoją ciekawą formą i unikalnością. Warto dodać, iż do wykonania ozdób z makaronu nie trzeba ani wielkich umiejętności ani doświadczenia. Oczywiście, należy nieco poćwiczyć i wstępnie naszkicować sobie całą kompozycję, by łatwiej łączyć poszczególne elementy, jednakże praca taka jest bardzo przyjemna i łatwa, zatem możemy ją wykonać wspólnie z dziećmi.

Z okazji Wielkanocy polecamy przede wszystkim wykonanie ozdób w kształcie tradycyjnych, symbolicznych zajączków, kurczaczków czy pisanek. Do tego celu możemy użyć niemalże każdego rodzaju makaronu, od świderków, przez muszelki, po gwiazdki i nitki. Te ostatnie mogą posłużyć na przykład za wąsy zajączka lub patyczki, na których umieścimy wykonane z bibuły kwiaty. Również makaron typu „gniazdka” świetnie sprawdzi się do prac twórczych. Wewnątrz takiego gniazdka możemy przecież umieścić wielkanocnego kurczaczka, którego także można zrobić samodzielnie, na przykład z żółtej gąbki , piórek lub barwionej waty.

Elementy stroików wykonane z surowego makaronu możemy dowolnie malować, używając zarówno farb plakatowych, jak i olejnych. Niektóre elementy możemy również pociągnąć farbą złotą lub srebrną, na przykład z dodatkiem brokatu. Do malowania ozdób z makaronu niezbędne będą jednak cieniutkie pędzelki, bowiem posklejane muszelki czy świderki nie będą chciały dać się pomalować równomiernie. Oczywiście, do malowania użyć możemy również kolorowego sprayu, jednakże pokryje on z pewnością większą część naszej kompozycji. Pędzelkiem możemy za to dokonać „prac wykończeniowych”, nadając refleksy i cienie.

Co więcej, ozdoby i stroiki z makaronu możemy nie tylko ustawiać na świątecznych stołach. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie mocno sklejonego okręgu, na przykład z makaronu muszelki, możemy przeczepić do niego kilka gałązek bukszpanu, wikliny lub młodych pędów z baziami i zawiesić na drzwiach wejściowych do mieszkania. Ozdoba taka z pewnością zachęci gości do spędzenia Świąt we wspólnym gronie, a co więcej – wniesie do pomieszczenia radosny nastrój i świeży powiew zbliżającej się wielkimi krokami wiosny.