Gotowe stroiki i bukiety wiosenne

Na okazję Świąt Wielkiej Nocy, zamiast tradycyjnego stroika śmiało możemy przygotować również bukiet w wiosennych kwiatów, który ustawimy na świątecznym stole.

Bez wątpienia kwiatami, które doskonale pasują do wiosennych świąt będą żonkile, delikatne narcyzy czy wonne hiacynty. Możemy komponować z nich zarówno bukiety cięte, dekorowane w najróżniejszy sposób, jednakże śmiało możemy również ustawić kwiaty w doniczkach lub specjalnych pojemnikach.

Do udekorowania wazony czy flakonika możemy użyć specjalnych, kolorowych kuleczek, kamyczków lub szkiełek, które dostaniemy w niemalże każdej kwiaciarni. Doskonale zatrzymują one wodę, przez co kwiaty wstawione do pojemnika wypełnionego takimi akcesoriami, zachowają świeżość i niezmieniony wygląd nawet przez kilkanaście dni, zatem przez całe święta będziemy mogli cieszyć się kolorowymi kwiatami i ich pięknym zapachem, wnoszącym do pomieszczenia powiew zbliżającej się wiosny.

Z wiosennych kwiatów możemy również tworzyć piękne kompozycje florystyczne. Jeśli dołożymy do roślin zielone gałązki, na przykład bukszpanu, czy wierzby (z rozwijającymi się, puszystymi baziami), dodatkowo wprowadzimy do domu atmosferę świąt wielkanocnych. Co więcej, bukiet taki możemy przewiązać barwną wstążką i ustawić w reprezentacyjnym miejscu mieszkania.

Niewątpliwie wiosenne kwiaty doskonale będą komponowały się z odświętnie przystrojonym stołem. Jednakże, chcąc stworzyć oryginalną i nietuzinkową ozdobę, możemy do nich dodać również poskręcane gałązki wierzbowe lub wiklinę, którą dodatkowo można zapleść w kształt wielkanocnych pisanek, zajączków czy kurczaczków. Co więcej, również sam flakonik, wazon lub pojemnik możemy przystroić domowymi sposobami, poprzez wykonanie z papieru lub bibuły drobnych, kolorowych kwiatuszków, doklejonych do patyczków lub słomek. Wokół wielkanocnego stroika możemy na kilka dni przed świętami zasiać rzeżuchę. Do tego celu wystarczy płytkie naczynie z nasączoną wodą gazą, ponieważ rzeżucha nie wymaga gleby, aby wyrosnąć nawet na kilkanaście centymetrów.

Żywe kwiaty możemy również ustawić w oknie, w szczególności, kiedy są to rosnące bezpośrednio w wodzie, potrzebujące dużej ilości światła hiacynty. Możemy umieścić je w przezroczystym wazonie, zawieszając bulwę do połowy w wodzie. Po kilku dniach puści ona poskręcane korzonki, które będą bardzo ładnie komponowały się ze szkłem i samym kształtem kwiatu. Oczywiście, do pojemnika takiego możemy wrzucić kilka barwnych kuleczek, na przykład w takim samym kolorze jak kwiatostan. Kwiaty doniczkowe możemy ozdobić za pomocą bibuły, makaronu czy kolorowego papieru, naklejąć na doniczki wielkanocne wzory, znane chociażby z tradycyjnych pisanek i wydmuszek.