Eleganckie wieńce wielkanocne na cmentarz

Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas przesycony chrześcijańską symboliką wieczności i nieśmiertelności. Z tego też powodu w tym okresie nie powinniśmy zapominać o naszych bliskich zmarłych i udekorować groby wielkanocnymi wiązankami.

W czasie Wielkanocy zwykło się dekorować groby bliskich wiosennymi wieńcami i wiązankami, w których dominują elementy kojarzące się z tymi świętami, to jest pisanki, baranki i zajączki. Taki wieniec może być wykonany zarówno z żywych, ściętych kwiatów jak i ozdób sztucznych, bardziej trwałych i odpornych na wczesnowiosenne przymrozki.

Wykonanie wieńca na cmentarz możemy zlecić bezpośrednio przed świętami kwiaciarniom, lub samodzielnie wykonać florystyczną kompozycję. Sam stelaż wieńca możemy wykonać na przykład z wierzbowych lub wiklinowych gałązek i przewiązać go wstążką lub mocnym sznurkiem. Gałązki możemy także skleić mocnym, gorącym klejem. Na taką podstawę możemy dokładać kilka warstw z gałązek (chociażby bukszpanu) z zielonymi listkami czy z rozwiniętymi już, wiosennymi baziami.

Do samodzielnie wykonanej wiązanki możemy wpleść również ozdoby zrobione z papieru lub kolorowej bibuły. Materiał ten możemy przecież uformować w fantazyjne, delikatne kwiaty lub wielkanocne baranki, kurczaczki czy zajączki. Dobrym rozwiązaniem jest również wkomponowanie do wieńca ręcznie malowanych, drewnianych lub plastikowych pisanek, które przetrwają nawet mimo niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiosenne deszcze, roztopy czy przymrozki.

Aby zapewnić trwałość naszej wiązance, możemy wykonać ją również z masy solnej, która po zaschnięciu jest bardzo trwała i wytrzymała. Każdy element takiej solnej wiązanki można dowolnie pomalować gęstymi farbami plakatowymi lub olejnymi, które nie spłyną ze stroika nawet w przypadku zacinającego deszczu. Dodatkowo, do takiego wieńca możemy wpleść przeróżne, wiosenne elementy, bezpośrednio kojarzące się z symboliką Świąt Wielkanocnych.

Do tradycyjnych, cmentarnych wieńców wielkanocnych, zwykło się wkładać również znicze bądź świece. Możemy je ozdobić nie tylko sztucznymi czy żywymi kwiatami, ale również wiosennymi pędami i baziami. Udekorowane w ten sposób groby naszych bliskich będą przypominały o chrześcijańskich tradycjach zmartwychwstania i symbolice życia wiecznego, nie zapomnijmy więc zanieść świątecznego wieńca na cmentarz.